PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4149}
7,4 7 044
oceny
7,4 10 1 7044
6,8 16
ocen krytyków
Bez końca
powrót do forum filmu Bez końca

Dekalog XI

ocenił(a) film na 8

Film w cieniu Dekalogu, Trzech Kolorów czy chociażby Przypadku. "Bez Końca" jest filmem w dużej mierze zapomnianym, mało znanym oraz raczej przemilczanym w filmografii Kieślowskiego. Sam trafiłem na niego bardzo późno a obejrzałem dopiero teraz. A żałuje bo film jest bardzo dobry i to pod każdym względem. Tym bardziej szkoda że jest tak mało znany w porównaniu z najbardziej przereklamowanymi dziełami Kieślowskiego z dekalogu czyli V oraz VI. "Bez Końca" zawiera w sobie wszystkie przykazania w jednym filmie które podobnie jak w dekalogu łączy je postać Artura Barcisia. Uważam że film został zrealizowany świetnie od aspektu polityczno-sądowego. Rewelacyjna rola Bardiniego, świetna kreacja Bajora oraz oczywiście Barciś i jego żona w którą wcieliła się Maria Pakulnis. W pewnym sensie nasuwają się związki z "Przypadkiem". Również trzy drogi wyboru które mogą zmienić losy ludzi a także ich samych, ich uczucia oraz emocje. Ciekawa perspektywa i do bez wyraźnej aluzji politycznej, która jest nie wyczuwalna na pierwszy rzut oka ale ten kto obejrzał dokładnie będzie wiedział co Kieślowski miał na myśli.

Z drugiej strony dość nużąca i momentami irytująca akcja związana ze śmiercią męża, bólem po jego stracie oraz próbą życia oraz ostatecznego nie poradzenia sobie z tym bólem. A wszystko to się działo wokół postaci Szapołowskiej. Aktorka ta na siłę chcę konkurować z Jandą jeżeli chodzi o prezentowaną ekspresję sceniczną ale przy Jandzie w mojej opinii, Szapołowska wypada jak amatorka. Jej emocje są dość irytujące i sztuczne (przy równie irytującej momentami ekspresji, emocje Jandy są żywe, pełne życia i to czuć) przez ocena ogólna filmu nieco idzie w dół. Kieślowski, temat śmierci i radzenia sobie z nią poruszył wielokrotnie i uważam że miał lepsze dzieła które obejmowały temat.

Tak czy siak Bez Końca jest bardzo dobrym filmem, uważam że wręcz idealnym wstępem do obejrzenia dekalogu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones