PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12218}
7,9 23 628
ocen
7,9 10 1 23628
7,0 15
ocen krytyków
Dekalog IV
powrót do forum filmu Dekalog IV

Często pojawia się pytanie o motywy postępowania córki.
Myślę, że wyraźnie realizuje się tu podświadome pragnienie
uwiedzenia ojca przez córkę, a przede wszystkim bycia
obiektem uwiedzenia. Jeżeli mała dziewczynka pragnie
być najmocniej kochaną istotą przez swego ojca, a echo
tego pragnienia i jej zabarwienie seksualne odzywa się
w okresie dojrzewania i w późniejszym życiu, to scenariusz
staje się wiarygodny. Jest rodzajem rozliczenia się z tym
kompleksem u córki. Pamiętajmy, że scenariusz filmowy nie
jest realizacją rzeczywistości, a jedynie symulacją tego
co w życiu można podnieść do skrajności. Daje wszelką
swobodę i nie przekreśla jego psychologicznej wiarygodności
wykraczanie poza normy i powszechnie przyjęte relacje.

Jeżeli tłem takiego popędu jest niechęć do matki, staje
się zrozumiały kształt historii jaką w sobie stworzyła córka.
To również rodzaj upokorzenia swojej rywalki (oczywiście
rywalki wyłącznie w kontekście kompleksu Edypa).

W takim przypadku można potraktować film jako obraz starcia
między powinnością płynącą z Dekalogu i etyki, a strukturą
psychiczną i popędową człowieka.

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

Oczywiście jest to moja bardzo swobodna interpretacja. Jedna z wielu jakie można zastosować. Otworzył mi oczy esej o symbolicznym znaczeniu
baśni.

Asmodeusex

Masz jakis link do tego eseju o basniach?

ocenił(a) film na 9
sever

To fragment książki. Polecam: http://katedra.nast.pl/artykul/5513/Bettelheim-Bruno-Cudowne-i-pozyteczne-O-znac zeniach-i-wartosciach-basni/

Asmodeusex

Wszystko pięknie. Ale nie kompleks Edypa, tylko kompleks ELEKTRY - odpowiednik kompleksu Edypa dla dziewcząt.

ocenił(a) film na 9
noella

Żaden błąd. Można używać terminu "kompleks Edypa" również w odniesieniu do dziewczynki.

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

Nie, bo kompleks Edypa to zaburzenie, które powoduje pociąg syna do matki. Więc nie można tego odniesc do kobiety, dziewczyny, czy też córki.

ocenił(a) film na 9
FlakiKucyka

Rozumiem to i zgadzam się, że Elektra to trafniejsze określenie, ale w literaturze psychologicznej często spotyka się termin "kompleks Edypa" w znaczeniu ogólnym i w odniesieniu zarówno do chłopców, jak i dziewczynek. "Kompleks Elektry" to chyba późniejsza modyfikacja Junga.

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

Tak, późniejsze, ale przecież po to się rozwijamy, żeby byc dokładniejszymi i bardziej precyzyjnymi :) Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
FlakiKucyka

Podobno Zygmunt F. kręcił nosem na tę Elektrę. Możliwe, że z zazdrości:)

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

Tak, ale Freud tracił z czasem swój autorytet a jego "uczniowie" sie od niego stopiowo odwracali. Przeginał z seksem w swojej analizie :) Nie specjalnie swoją droga rozumiem czemu miałby kręcić na kompleks Elektry. Jakies propozycje oprocz zazdrości? :)

ocenił(a) film na 9
FlakiKucyka

Kompleks Carla Gustava:)

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

Hah! Good one :)

ocenił(a) film na 9
FlakiKucyka

Wikipedia używa zwrotu "dystansował się od tego pojęcia". Szczerze mówiąc nie wiem jakie mogły być powody. Freud nie sprzeciwiał się modyfikacjom i rozwijaniu swoich teorii przez uczniów, ale jeśli kompleks Elektry to pojęcie stworzone po zerwaniu stosunków z Jungiem, sprawa wydaje się jasna. Z drugiej strony to nie tylko proste odbicie kompleksu Edypa, ale złożony opis rozwoju dziewczęcej psychiki na pewnym etapie. Obrona tego pojęcia wymaga o wiele większego wysiłku ze strony psychoanalityka.

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

Własciwie to najistotniejsze w Twoim tekscie są ostatnie dwa zdania, bo..tam, rozwoj i zycie zawodo-prywatne Freuda i Junga, spływają na drugi plan.
Zupełnie sie zgadzam, że kompleks Edypa to nie jest lustrzane odbicie kompleksu Elektry. Z prostego powodu: Calkowicie inaczej postępuje rozwój seksualny u dziewczynek niz u chłopców.

ocenił(a) film na 9
FlakiKucyka

Czy dziewczynki naprawdę przeżywają szok odkrywając brak siusiaka? :)

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

Chyba wlasnie jego obecnosć jesli już :) Ale, nie, wątpię. Mnie tak przynajmniej chowali, żeby się nie wstydzic nagości, więc jakoś obecność "siusiaka" wydawała mi sie dosc naturalna :)

ocenił(a) film na 9
FlakiKucyka

Zaczynam podejrzewać, że to chłopcy przeżywają większy szok odkrywając u dziewczynek brak siusiaka. Tego kompleksu nikt nie opisał :P

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

Bo to chyba nie kompleks :) Rozumiem, że mówisz o swoich wspomnieniach? :)

ocenił(a) film na 9
Asmodeusex

No raczej nie. Ale ja miałam dobre dzieciństwo. W ogóle to mam takie zdanie, że obecna kultura za bardzo skupia się na narządach rozrodczych. A to jest najmniej ważne. TO co się dzieje w głowach jest istotne. Zresztą, Freud nawet Marylin Monroe nie pomógł, a jego teorię już jego uczeń Young i inny następca Fromm zmodyfikował w stronę ról społecznych.

Asmodeusex

Szok to jest złe słowo. Każde dziecko myśli, że inni są jak on (ona). Jest to więc raczej zaciekawienie. Nie zazdrość jak wymyślili to dorośli analitycy ale zdrowe zaciekawienie.

Asmodeusex

Zgadza się.

ocenił(a) film na 8
Asmodeusex

Raczej kompleks Elektry, nie Edypa.

ocenił(a) film na 9
konkret_filmweb

Dalszy ciąg dyskusji wyjaśnia dlaczego napisałem o kompleksie Edypa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones