Krzysztof Kieślowski

8,4
8 443 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Krzysztof Kieślowski

Hej, piszę licencjat na temat symboliki kolorów w filmach. Na pewno Kieślowski jest jednym z twórców, którzy najbardziej zwracają uwagę na znaczenie konkretnych kolorów w swoich filmach (chodzi mi tu głównie o trylogię "trzech kolorów"). Czy moglibyście polecić mi jeszcze innych reżyserów zwracających dużą uwagę na znaczenie kolorów i ich symbolikę? Mogą to też być konkretne, pojedyncze tytuły, chociaż wolałbym omawiać to zagadnienie wg reżyserów. Oprócz Kieślowskiego planuję też napisać o Wong Kar-Wai'u i o filmach Greenewaya. Przeczytałem również książkę "Jeśli to fiolet, ktoś umrze", czy ktoś jest w stanie dorzucić coś więcej na ten temat? Z góry dziękuję za pomoc.

Wookie88

Bergman! konkretny przyklad : Szepty i Krzyki

Wookie88

zwroc uwage na kolory i na flage francji (kolejnosc w ktorej powinno sie ogladac jest taka sama jak we fladze) i teraz pytanie WHY ! dojdz do tego sama pozdro

Marika_8

a z nowszych czarny łabędź (swietny film i duzo symboli)

Marika_8

co jeszcze to Argento bawil sie kolorami (np *deep red*)

kobieta w czerwieni =]

Mam nadzieje, ze pomoglam

Marika_8

Dzięki za Argento, co do Kieślowskiego to symbolikę kolorów w jego trylogii mam już przeanalizowaną, wiem, że to flaga Francji itd. ;) Poza tym "dojdz do tego sama" ...jestem facetem ;]

użytkownik usunięty
Wookie88

A może "Kornblumenblau" Leszka Wosiewicza? Kolory odgrywają w tym filmie istotną role. Czarna noc nie jest przedstawiana jako coś strasznego, tylko czas odpoczynku, chwili samotności w obozie. Zwróciłabym też uwagę na czerwony kolor księżyca - podkreślenie "zacisznego" znaczenia nocy. Jasne kolory dnia jakby "szczypią w oczy" są ostre - w dzień wszystko może zostać zauważone, kolory dnia prześwietlają rzeczywistość. Mam nadzieję, że na coś się przydałam :).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones